Kostka brukowa - jak ją zaprojektować?
Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykładania nawierzchni przydomowych podwórek i przestrzeni publicznych. Jej walory estetyczne zależą od typu, kształtu i koloru komponentów, ale także od sposobu ich ułożenia. Oto kilka słów o dostępnych sposobach jej aranżacji.
Klinkierowa kostka brukowa
Klasyczna forma i wymiary tej kostki pozwalają na dużą dowolność przy doborze techniki jej ułożenia. O ile inne kształty i rodzaje kostki miewają jeden dedykowany styl układania, klinkierowa prostokątna kostka brukowa sprawdzi się w wielu typach projektów, które różnić się będą pod kątem walorów estetycznych, ale też właściwości użytkowych. Pozwala to dopasować realizację do potrzeb projektów o różnym charakterze.
Moduł - wybierz komponent
Często popełnianym błędem przy tworzeniu nawierzchni brukowanych jest założenie, że sprawdzi się całkowicie przypadkowy układ kostek. W rzeczywistości niezbędne jest podjęcie decyzji o module czyli powtarzalnym elemencie nawierzchni, którym może być pojedynczy element lub grupa elementów w określonym układzie. Tak zaplanowany fragment nawierzchni musi być łatwo powtarzalny i składać się we wzór zapełniający nawierzchnię jak puzzle. Moduł może składać się z od jednego do kilkudziesięciu elementów i charakteryzować różnym stopniem złożoności. Nie musi się on zawierać identycznych elementów o równych wymiarach, musi jedynie dawać się powielać w taki sposób, by wypełnić całą powierzchnię.
Zasada - wybierz układ
Sposób układania modułów względem siebie może być różny i przekładać się na bardzo zróżnicowane efekty aranżacji. Choć bywają skomplikowane moduły, które dają się powielać tylko w jednym układzie, większość typów kostki brukowej pozwala na większą swobodę przy planowaniu wyglądu nawierzchni.
- wiązanie wozówkowe - elementy ułożone są w równych rzędach i przesunięte względem siebie zwykle o 50% wzdłuż dłuższego boku nazywanego wozówką, jets ono najbardziej popularne ze względu na swoja uniwersalność oraz prostotę i szybkość montażu,
- wiązanie jodełkowe - cegły brukowe przesunięte o 45 stopni względem osi drogi i na granicach powierzchni docięte na ukos, stanowią wyjątkowo stabilne wiązanie i sprawdzają się doskonale na drogach i podjazdach,
- wiązanie kowadełkowe - polega na naprzemiennym układaniu przesuniętych względem siebie o 50% kostek stroną główkową i wozówkową w sposób tworzący szachownicę;
- wiązanie w kształcie krzyża - wiązanie z kostek naprzemiennie ułożonych stroną wozówkową i główkową, ułozonych w równych rzędach.
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław i Głogów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach aranżacyjnych nowoczesnej kostki brukowej? Chciałbyś zasięgnąć porady ekspertów przy planowaniu nawierzchni swojej realizacji? Jeśli jesteś zainteresowany solidnymi wykonawcami projektów z kostki brukowej w Bolesławcu, Legnicy, Lubinie, Polkowicach, Wrocławiu lub Głogowie, jesteś we właściwym miejscu. Skontaktuj się z nami - MK Perfekt.