Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Kostka brukowa - jak ją zaprojektować?

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykładania nawierzchni przydomowych podwórek i przestrzeni publicznych. Jej walory estetyczne zależą od typu, kształtu i koloru komponentów, ale także od sposobu ich ułożenia. Oto kilka słów o dostępnych sposobach jej aranżacji.

Klinkierowa kostka brukowa

Klasyczna forma i wymiary tej kostki pozwalają na dużą dowolność przy doborze techniki jej ułożenia. O ile inne kształty i rodzaje kostki miewają jeden dedykowany styl układania, klinkierowa prostokątna kostka brukowa sprawdzi się w wielu typach projektów, które różnić się będą pod kątem walorów estetycznych, ale też właściwości użytkowych. Pozwala to dopasować realizację do potrzeb projektów o różnym charakterze.

Moduł - wybierz komponent

Często popełnianym błędem przy tworzeniu nawierzchni brukowanych jest założenie, że sprawdzi się całkowicie przypadkowy układ kostek. W rzeczywistości niezbędne jest podjęcie decyzji o module czyli powtarzalnym elemencie nawierzchni, którym może być pojedynczy element lub grupa elementów w określonym układzie. Tak zaplanowany fragment nawierzchni musi być łatwo powtarzalny i składać się we wzór zapełniający nawierzchnię jak puzzle. Moduł może składać się z od jednego do kilkudziesięciu elementów i charakteryzować różnym stopniem złożoności. Nie musi się on zawierać identycznych elementów o równych wymiarach, musi jedynie dawać się powielać w taki sposób, by wypełnić całą powierzchnię.

Zasada - wybierz układ

Sposób układania modułów względem siebie może być różny i przekładać się na bardzo zróżnicowane efekty aranżacji. Choć bywają skomplikowane moduły, które dają się powielać tylko w jednym układzie, większość typów kostki brukowej pozwala na większą swobodę przy planowaniu wyglądu nawierzchni.

- wiązanie wozówkowe - elementy ułożone są w równych rzędach i przesunięte względem siebie zwykle o 50% wzdłuż dłuższego boku nazywanego wozówką, jets ono najbardziej popularne ze względu na swoja uniwersalność oraz prostotę i szybkość montażu,

- wiązanie jodełkowe - cegły brukowe przesunięte o 45 stopni względem osi drogi i na granicach powierzchni docięte na ukos, stanowią wyjątkowo stabilne wiązanie i sprawdzają się doskonale na drogach i podjazdach,

- wiązanie kowadełkowe - polega na naprzemiennym układaniu przesuniętych względem siebie o 50% kostek stroną główkową i wozówkową w sposób tworzący szachownicę;

- wiązanie w kształcie krzyża - wiązanie z kostek naprzemiennie ułożonych stroną wozówkową i główkową, ułozonych w równych rzędach.

Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław i Głogów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach aranżacyjnych nowoczesnej kostki brukowej? Chciałbyś zasięgnąć porady ekspertów przy planowaniu nawierzchni swojej realizacji? Jeśli jesteś zainteresowany solidnymi wykonawcami projektów z kostki brukowej w Bolesławcu, Legnicy, Lubinie, Polkowicach, Wrocławiu lub Głogowie, jesteś we właściwym miejscu. Skontaktuj się z nami - MK Perfekt.

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy