Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock
Kostka brukowa Bolesławiec, Legnica, Lubin, Polkowice, Wrocław, Głogów, Drogbruk, Joniec, Semmelrock

Jak zaprojektować ogrodzenie swojego domu?

Planujesz ogrodzenie swojej działki, lecz nie wiesz jak się za to zabrać? Istnieje wiele rozwiązań, o których wspomnimy w poniższym artykule. Musisz jednak pamiętać, że stawianie ogrodzenie wymaga właściwego planu i dobrej organizacji – przybliżymy więc wszystkie istotne kwestie, aby wesprzeć Cię w całym procesie!

Jakie są trendy w 2022 roku? – ogrodzenia Legnica 

W 2022 roku zdecydowanie przeważają ogrodzenia funkcjonalne, minimalistyczne lecz z wyrazistym charakterem. Prostota to bowiem trend, który utrzymuje się od wielu lat i nie wydaje się jakoby miał osłabnąć w najbliższym czasie – stanowi odpowiedź na dynamiczne tempo życia. Z drugiej strony szeroki wybór różnego rodzaju ogrodzeń pozwala nam dopasować je do naszej osobistej wizji, preferencji lub stylu, w którym została zaaranżowana posesja.

Podsumujmy więc najważniejsze cechy trendów w ogrodzeniach na rok 2022:

• Funkcjonalność

• Minimalizm

• Duża dowolność

Na co zwrócić uwagę projektując swoje ogrodzenie?

Wielu osobom może wydawać się, że wykonanie projektu ogrodzenia nie jest skomplikowanym zadaniem – w ich opinii wystarczy jedynie nakreślić linie, po których będzie przebiegało ogrodzenie i wybrać odpowiednie materiały. Jest to jednak złudne podejście, które może skończyć się nieudaną i stresującą inwestycją.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy projektu ogrodzenia:

Warunki techniczne

Podczas projektowania ogrodzenia w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość gruntu. Jeżeli jest on grząski lub zawiera duże ilości wody, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych czynności – np. głębsze betonowanie słupków. Czasami cechy gruntu nie pozwalają na zastosowanie konkretnych rozwiązań np. ciężkiego ogrodzenie, gdyż groziłoby to np. osunięciem. Należy także uwzględnić pochylenie terenu, aby zaprojektować konstrukcję, która sprawdzi się w takich warunkach.

Jakie aspekty należy wziąć więc pod uwagę w kwestii warunków technicznych:  

• Charakter gruntu – podmokły czy grząski teren stawia dodatkowe wymagania projektowe.

• Nachylenie działki – w przypadku, gdy posesja ulokowana jest np. na wzgórzu, należy uwzględnić to w projekcie.

Precyzyjne określenie granic działki

Jest to kwestia, którą właściciele działki nie zawsze biorą pod uwagę, co może przynieść wiele późniejszych problemów. Nawet kilkucentymetrowa pomyłka na niekorzyść naszego sąsiada, może być przesłanką do wniesienia przez niego roszczeń. Warto w tym celu skorzystać z usług geodety, który na podstawie stosownej dokumentacji określi wszelkie punkty graniczne.

Precyzyjne określenie granic działki powinno więc obejmować:

• Dokładne określenie punktów granicznych

• Współpracę z geodetą na podstawie dostarczonej przez właściciela posesji dokumentacji

Umiejscowienie słupków, bramy i furtki

Kolejna bardzo istotna kwestia projektowa to określenie odległości pomiędzy poszczególnymi słupkami. Zależy ona przede wszystkim od samej konstrukcji i stylu ogrodzenia, dlatego w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań, należy zdać się na doświadczonych fachowców. Należy także określić umiejscowienie bramy i furtki, które stanowią integralną część ogrodzenia, szczególnie w przypadku nowoczesnych projektów.

Podsumowując proces umiejscowienia słupków, bramy i furtki:

• Nowoczesne ogrodzenia wymagają wiedzy specjalistów

• Umiejscowienie bramy i furtki jest kluczowe dla właściwego umiejscowienia słupków

Preferencje względem rodzaju ogrodzenia

Poprzednie aspekty projektowania ogrodzenia mają charakter czysto techniczny, jednak określenie konkretnego rozwiązania w zakresie ogrodzenia ma kluczowe znaczenie. Wybór mamy naprawdę duży, dlatego spokojnie możemy odnieść się do własnej wizji znając różne rozwiązania. Coraz bardziej modne są solidne ogrodzenia łupane. Do ich największych zalet należy niezwykła wytrzymałość wynikająca z zastosowania naturalnych kamieni o wysokiej twardości. Pomimo ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne (śnieg, deszcz) ogrodzenie łupane zachowuje swoje walory techniczne i wizualne przez długie lata.

Podsumowując aspekt wyboru rodzaju ogrodzenia należy więc pamiętać o:

• Odniesieniu się do własnej wizji,

• Warto zastanowić się nad wyborem ogrodzenia łupanego – niezwykle trwałego o wysokich walorach wizualnych.

Ogrodzenia Wrocław, Lubin, Polkowice – MK Perfekt

Warto współpracować z fachową firmą w zakresie projektowania ogrodzeń – MK Perfekt to przedsiębiorstwo z Lubina, które posiada wieloletnie doświadczenie i setki realizacji na koncie! Zadbaj o swój projekt ogrodzenia z najlepszymi specjalistami. Zapraszamy do kontaktu!

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy