Kostka brukowa Joniec, Semmelrock - instrukcja prawidłowego ułożenia
Nowoczesna betonowa kostka brukowa to wytrzymały materiał nawierzchniowy, który przy zachowaniu podstawowych, mało wymagających zasad pielęgnacji może z powodzeniem służyć przez długie lata, nie tracąc walorów wizualnych i użytkowych. Aby się tak jednak stało, montaż musi odbyć się w zgodzie z najwyższymi standardami jakości wytyczonymi przez producenta.
Nie warto oszczędzać ani na materiale, ani na fachowcach, którzy dokonają ułożenia bruku na naszej posesji, ponieważ błędy w złożonym procesie przygotowania nawierzchni brukowanej wiązać się będą z jej mniejszą trwałością i gorszym wyglądem. Prawidłowe przygotowanie nawierzchni stanowi gwarancję, że żadne obciążenia mechaniczne, ani wymagające warunki meteorologiczne nie wpłyną na jej stan techniczny.
Kostka brukowa krok po kroku
1. Wybór odpowiedniej kostki - oferta kostki brukowej jest obecnie bardzo szeroka, a dobierając prawidłowy materiał nawierzchniowy, należy pamiętać, że liczą się nie tylko jego walory estetyczne i wizualne dopasowanie do wyglądu posesji, ale również jego parametry techniczne. Inne będą wymagania dla materiału budulcowego ścieżki pieszej, a inne dla przyszłej nawierzchni podjazdu samochodowego.
2. Przygotowanie powierzchni - prace należy rozpocząć od dokładnego wytyczenia granic i przygotowania wgłębienia o odpowiedniej głębokości. Przydatne jest wytyczenie granic układanej nawierzchni przez wbicie palików i poprowadzenie między nimi żyłki wyznaczającej oczekiwaną wysokość ułożenia kostki. Należy upewnić się, że podłoże jest równe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.
3. Stworzenie odpowiedniego podłoża - podbudowa stworzona z kruszyw lub betonu półsuchego pod kostką brukową ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości. Amortyzuje ona obciążenia generowane przez ruch na nawierzchni i zapobiega rozsuwaniu się, pękaniu i niszczeniu komponentów. Jej wymagana grubość zależy od funkcji, którą będzie pełnić nawierzchnia i wynosi około 10-15 cm dla chodnika i 20-40 cm dla podjazdu.
4. Przygotowanie obrzegowania - wykonane z krawężników, obrzeży chodnikowych lub obrzeży palisadowych mocowane na około 10 cm głębokości na mieszance betonowej, służą zapewnieniu odpowiedniej trwałości nawierzchni.
5. Stworzenie podsypki - wykonana z grysu lub piasku cienka, ok. 5 centymetrowa warstwa wyrównuje dobrze wyprofilowaną i zagęszczoną podbudowę pod kostkę brukową.
6. Ułożenie kostki brukowej - w oparciu o przygotowany wcześniej projekt, który pomoże zachować zaplanowany układ nawierzchni, powinno zaczynać się od krawędzi i zmierzać w kierunku przeciwległego boku z zachowaniem około 3-5 milimetrowych odstępów między kostkami. Na tym etapie szczególnie należy uważać na zachowanie równego poziomu wszystkich elementów układanej powierzchni.
7. Zagęszczanie kostki brukowej - to maszynowy proces odbywający się za pomocą wyposażonego w płytę wibracyjną urządzenia nazywanego zagęszczarką. Należy płynnie i unikając przestojów przesuwać je po powierzchni w kierunku poprzecznym do ułożenia kostki. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności zapobiega rozsuwaniu się i pękaniu kostki.
8. Wypełnienie szczelin - pozostawione w procesie układania kostki brukowej szczeliny należy szczelnie wypełnić piaskiem. Jakość uzupełnienia należy regularnie sprawdzać i uzupełniać wszelkie powstałe ubytki, aby zapobiec wnikaniu czynników szkodliwych w głąb nawierzchni.
MK Perfekt - Twoje Centrum Architektury Ogrodowej i Tarasowej w Lubinie (Joniec, Semmelrock i inne marki)
MK Perfekt to sprawdzony dystrybutor kostki brukowej, płyt ceramicznych, ogrodzeń betonowych i małej architektury ogrodowej marek Semmelrock i Joniec. Nasza oferta obejmuje bogaty wachlarz rozwiązań dla posesji prywatnych, komercyjnych i publicznych, a nasi eksperci służą pomocą przy doborze i projektowaniu rozwiązań adekwatnych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dbamy by jakość dostarczanych przez nas rozwiązań gwarantowała satysfakcję z ich użytkowania przez długie lata.